Meraviglie sul Canal Grande - il ponte di Rialto

Ak ste už niekedy navštívili Benátky, určite ste prešli aj po najslávnejšom moste il ponte Rialto. Prečítajte si aspoň kúsok z toho, čo o ňom napísal Alberto Angela, slávny taliansky paleontológ vo svojej knihe Meraviglie.

 

"Nel Settecento, negli anni in cui Vivaldi si muove in gondola per i canali di Venezia mentre Canaletto immortala la città nelle sue vedute piene di luce, l'unico ponte che sormonta il Canal Grande è quello di Rialto," píše v knihe Meraviglie Alberto Angela. Ako zároveň dodáva, most il ponte dell'Accademia  a il ponte degli Scalzi boli postavené až v 19. storočí.

"Il ponte di Rialto viene invece costruito alla fine del XVI secolo, quando la precedente struttura in legno si rivela, dopo una serie di crolli rovinosi, insufficiente a reggere il peso delle migliaia di cittadini che lo attraversano ogni giorno."

 

ponte_rialto 

Preklad:

V osemnástom storočí, v rokoch, keď sa Vivaldi pohyboval gondolou cez benátskej kanály, zatiaľ čo Canaletto zvečnil mesto v jeho svetelných pohľadoch, jediným mostom, ktorým sa dá prejsť Canal Grande je práve Rialto.

Most Rialto bol postavený na konci 16. storočia, keď sa ukázalo, že prechádzajúca drevená konštrukcia po sérii ničivých zrútení, nestačí na udržanie váhy tisícov občanov, ktorí ním prechádzajú každý deň.

Ak ešte taliansky neviete, prihláste sa na jeden z našich kurzov >>>TU<<<

Pozrite si jedno z videí Alberta Angelu z Benátok: